Slamákovise

Následující záběry jsou otřesné

Klub bludných zeměpravců

Úterý, 21. listopad 2006, 13:05 Žvásty, Mausoleum

Od malička jsem měl rád zeměpis, takže když jsem se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, byla informatika jasná volba. A tak jsem nyní našel na disku složku, do které jsem si několik let škodolibě archivoval důkazy o tom, že také grafici konkurenčních televisí dovedou stvořit svůj vlastní ekvivalent mapy pro Pražáky a tuto schopnost využívají častěji, než by se leckomu líbilo. A tak nyní tyto důkazy zúročím k větší slávě Slamákovise, neboť nikde jinde na internetu takový přehled nenajdete. Nic mne nemůže zastavit.

Drang nach Osten

Začněme klasikou, která neomrzí: Grafici CNN se ve své neskonalé moudrosti rozhodli revidovat posledních tisíc let středoevropské historie. Prahu srovnali se zemí a vystavěli na jejím místě Curych, Brno zasypali Bernem, Cheb zatopili a postavili u něj Ženevu. Tento incident získal mezinárodní věhlas a tak jej máme přesně datován.

CNN: 'Switzerland'

Drang nach Westen

Nejpozději v srpnu následujícího roku, v souvislosti s velkými středoevropskými povodněmi, si CNN svou chybu uvědomila a začala ji urychleně napravovat. Trochu to však přehnala a tak se drobné změny plánu dočkalo Maďarsko a také Bratislava, která se přesunula kamsi ke Klatovům. Alespoň si ale nespletli Vltavu s Labem, narozdíl třeba od takové BBC.

CNN: 'Bratislava'

Drang nach Norden

Zhruba v téže době se také odehrála slavná čtvrthodinka Vladimíra Špidly, který šokoval Evropu. Tento státník, ač obvykle nemastný, neslaný, se totiž nakrátko stal druhým středoevropským vůdcem za posledních 60 let, který obsadil Polsko…

CNN: 'Polský premiér'

Al-džumhuríja al-Germaníja

Na podzim roku 2002 se čeští potentáti pokoušeli světu dokázat, že Prahu nesmetla velká voda s povrchu zemského, a tak uspořádali banket pro své spolupotentáty ze Severoatlantického paktu. Byli při tom ochotni strpět leccos — včetně německé delegace, která dorazila s ručníky na hlavách, na konferencích hovořila výhradně arabsky a v kuloárech somrovala na ostatních zemích antrax a obohacený uran. (Tento výtrysk geostupidity jsem tenkrát viděl v televisi na vlastní oči; dodnes si nejsem jist, jak se jim to podařilo.)

CNN: 'Irák'

Al-džumhuríja as-Slovakíja

Středoevropskoblízkovýchodní trable však toho roku pro nebohé americké zpravodaje ještě nekončily. V době, kdy Donald Rumsfeld začal přesvědčovat svět, že je dobrý nápad rozvrátit stát, který sám pomáhal upevnit, a nahradit jej poloviční anarchií na pokraji občanské války, přinesla CNN na svých webových stránkách infošpecyjál o zbraňovém arzenálu irácké armády. V něm se objevila fotografie stíhače MiG-29 s výsostnými znaky Slovenské republiky. Jednalo se o foto z nějaké encyklopedie a poměrně rychle se to vyjasnilo, ale slovenská ambasáda v USA tehdy nebyla moc nadšená.

CNN: 'Irácký MiG'

Dopiss offmi

Krátce po jmenování Topolánkovy slavné vlády přinesly MM (mediální mrdky) z yDnes poměrně kvalitní etudu v análním alpinismu o panu ministru zahraničních věcí Alexandru Vondrovi, jaký prý to je zběsilý profesionál každým coulem. O panu ministrovi toho moc nevím, takže si nemohu dovolit kdovíjaké odsudky; utkvěla mi však v paměti jeho role ve věci tak zvaného Dopisu osmi, tj. prohlášení vyjadřujícího podporu americké invasi do Iráku, které podepsali vysocí ústavní činitelé osmi evropských států — mezi nimi i pan Václav Havel.

Právě Havlovo jméno na seznamu nejvíce vyčnívalo; hlavně proto, že byl jediným podepsaným prezidentem. Všichni ostatní signatáři byli premiéři či ministři zahraničí. I v České republice byl dopis adresován těmto dvěma papalášům (toho času pp. Špidla resp. Svoboda), ale ti jej podepsat odmítli. Pan Vondra (dá-li se alespoň trochu věřit MM, ovšem) jej posléze za zády svých nadřízených propašoval na Hrad, kde jej vynálezce humanitárního bombardování s chutí podškrábl. Tak vznikl v zahraničí dojem, že ČR podporuje americkou invasi do Iráku, přestože vláda i většina obyvatel byla jiného názoru a přestože sám Havel měl už jen dva dny (to jsou dva dny) do odchodu z funkce.

Ale to je všechno podružné. Vadí mi to hlavně z toho důvodu, že pan Vondra tak nepřímo zavinil i tuto podivnost v jedněch britských novinách (snad Guardian?). Dodnes se mi nepodařilo identifikovat praporec, který je zde vyobrazen místo státní vlajky české; patrně se nejedná o žádnou současnou státní vlajku žádné země na světě. Kdybyste náhodou tušili, dejte mi vědět.

Guardian?: 'Czech Republic'

La Pression à l'Est

Svého vlastního tlaku na Východ se na CNN dočkali také Francouzi. Tato mapa nepokojů, které zachvátily Francii v říjnu loňského roku, je takový šílený mišmaš, že je lépe ji moc slovně nekomentovat a vyjádřit to raději obrazem. (Všimněte si loga TF2 připlácnutého v pravém dolním rohu - Francouzi z toho patrně také měli Vánoce.)

CNN: 'France'

CNN: 'France'

It's a long, long way to Tipperary

CNN má ale, jak se zdá, čas od času cukání revidovat i geopolitické poměry na své domovské polokouli. V roce 2000, když se zajatí američtí špioni vraceli z Číny domů, měly USA zřejmě jen 48 států...

CNN: 'United States'

Nad Triglavom sa blýska

CNN ve své geostupiditě není sama, ačkoli zřejmě trpí nejchroničtějším známým případem. Když se začátkem roku konala schůzka George Bushe s Vladimirem Putinem v Bratislavě, hýkali někteří slovenští pohlaváři a MM blahem. Kdosi (přesnou citaci již nedohledám) se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že tato událost »umístí Slovensko na mapě světa«… nebo tak něco.

A místo toho se dočkali této mapy Bushova itineráře, kterou otiskly některé mutace amerického deníku USA Today. Nejenže je zde zvýrazněno Slovinsko, ale skutečné Slovensko na mapě vůbec není, jsouc zcela zakryto nápisy. Sa neopláti nič.

Vlastně se to dalo čekat. Záměna Slovenska a Slovinska je ve světě MMM vcelku rutinní záležitostí a na toto téma existují celé blogy.

USA Today: 'Slovakia'

Kravská hora

A Slovinsko ještě jednou. Také Eurosport zatoužil po členství v Klubu bludných zeměpravců a tak loni v prosinci umístil Kraňskou Horu, dějiště jednoho z podniků mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, kamsi na česko-polské pomezí. (Nedá se to přesně určit, poněvadž grafici Eurosportu ve své neskonalé genialitě usoudili, že by bylo kchůl dát na mapu města a ne státní hranice.) Záhy si to však rozmyslel a učinil něco zcela ojedinělého: za omyl se omluvil (ale jen Slovincům, Čechům a Polákům ne!!!). Je pravděpodobné, že na mapě byl omylem zakreslen Špindlerův Mlýn, kde se konal předchozí závod. I tak ale nebyla věc vyřešena ku všeobecné spokojenosti; Poláci asi nebyli moc vděční za »Wrochaw« a »Poznam«…

Eurosport: 'Slovenia'

Abcházie, Ačarie, bába nebo sníh...

A tady máme důkaz, že zákon terra incognita orientalis platí všude a přes veškerou snahu mu nemohou odolat ani naše domácí MM. Česká televize se sice snažila, ale Abcházie ve skutečnosti zaujímá severovýchodní (a podstatně větší) cíp gruzínského území. Bramboroid, který personál ČT označil, by se ovšem asi rád odtrhl také.

ČT: 'Abcházie'

A protože do mrtvol se má kopat, přidávám pár obecných MMismů na závěr. (První titulek byl nejspíše inspirován slovy Donalda Rumsfelda: »Víme o jistém vědomí (sic!), že (Usáma) je buď v Afghánistánu, nebo v nějaké jiné zemi, nebo mrtev.« Ten druhý je zajímavý mimo jiné tím, že ho svého času přetiskly i MM z MF Dnes.)

CNN: 'Bin Ládin buď žije, nebo je mrtev'

CNN: 'Osmnáctinásobek rychlosti světla'

Guardian?: 'Czech Republic'

Omlouvám se všem zdrojům, ze kterých jsem čor čerpal. Bohužel už si dávno nevzpomenu, co jsem kde sebral.

Nahoru

Komentovat

Ne, že by to někoho zajímalo, ale tady si můžete vylít srdce. Slamákovise nenese odpovědnost za obsah komentářů, které jsou dílem svých autorů, avšak vyhrazuje si právo je mazat, nebudou-li se jí líbit.