Slamákovise

Následující záběry jsou otřesné

Turunen ve Zlíně!

Pondělí, 12. květen 2008, 23:46 Žvásty
Tarja

(Aktualizováno) Když jsem se v březnu únoru úspěšně vyhnul koncertu kapely Nightwish (podobně jako u Pink Floyd, potažmo R. Waterse, jsem se o ni začal šířeji zajímat až krátce poté, co zde koncertovala), nechal jsem se tedy ukecat aspoň na tu Tarju, ať mám o čem blogowacz — zvlášť, když mě tam i zpět kamarádi odvezli. Podotýkám, že nejaponský metal jde téměř zcela mimo mne, takže jsem srozuměn s tím, že ve věci zběhlý čtenář se bude v následujícím smát spíše mně než se mnou (ne, že by šlo o kdovíjak směšnou záležitost).

V tomto pořadu uvidíte:

Patero poznatků prostřednictvím... pmetalu

Když jsem se v březnu úspěšně vyhnul koncertu kapely Nightwish (podobně jako u Pink Floyd, potažmo R. Waterse, jsem se o ni začal šířeji zajímat až krátce poté, co zde koncertovala), nechal jsem se tedy ukecat aspoň na tu Tarju, ať mám o čem blogowacz — zvlášť, když mě tam i zpět kamarádi odvezli. Podotýkám, že nejaponský metal jde téměř zcela mimo mne, takže jsem srozuměn s tím, že ve věci zběhlý čtenář se bude v následujícím smát spíše mně než se mnou (ne, že by šlo o kdovíjak směšnou záležitost).

A ano, opravdu ve Zlíně. Také by mě zajímalo, jak se vůbec dověděla zrovna o takové Asii; jistě je zvyklá na větší jeviště a snad by si je mohla i dovolit, ale s tím už nic nenaděláme. Koneckonců můžeme být rádi, že se vůbec uráčila zde koncertovat.

Do metropole cviček jsme dorazili úderem sedmnácté hodiny a cestou k hale se to již počínalo černat a gótit. Přesto jsme nejprve věnovali náležitý čas předkoncertní přípravě, která na sebe vzala podobu pečených klobásek s hořčicí a křenem, minerálk sifonem a sněním o tom, jak to pak vyvrátím na Tarju. Nad vchodem do saloonu sice stálo »Pečená zebra«, avšak taková položka se na menu nevyskytovala, ani v té části, kterou číšník paušálně označil za vyprodánu. Prvním poznatkem večera tak bylo, že v Baťopoli se restaurační podniky zásobují zřejmě v pondělí; asi tu mají jiné časové pásmo než v Evropě.

Hala před

Hala po
Obr. 1 a 2: Divactvo je postupně značkováno a připouštěno.

Po šesté hodině již byl prostor před gottwaldovskou sportovní halou plně ujařmen lítými barbary s tetováními, očními stíny, špičatými náramky a síťovými ponožkami. Druhý poznatek večera — lidé ty věci skutečně nosí. Kdybych to neviděl, neuvěřím. Spatřeny stánky s metalistickými zbytečnostmi; Tarjiny suvenýry zaujímaly překvapivě malou proporci sortimentu. Koupil jsem magnet; má matka je sbírá coby suvenýry z exotických lokalit a vystavuje na lednici, jistě bude potěšena. Magnet uložen do peněženky, až nebezpečně blízko – ovšem to zjištěno až druhého dne – platební kartě s magnetickým proužkem…

Někdy kolem sedmé se otevřely brány (přesněji jedno křídlo železných dveří) a barbaři počali být troušeni dovnitř. Zde nabyta zkušenost, kterou nepočítám jako třetí poznatek večera, poněvadž je to pravda odvěká: lidé jsou kreténi. Metalisté jsou kreténi, protože se začali tlačit. Pořadatelé jsou kreténi, neboť nepostavili zábradlí pro účely umělého zaklikacení fronty (ba spíše jejího vytvoření, poněvadž fronta je, jak známo, FIFO, zatímco nastalá skrumáž by se dala označit spíše za SIRO s prvky mlýnku na maso). Nepochybně někde ve Zlíně taková zábradlí mají; tak necivilisovaný kraj to přece jen není.

Mike Terrana
Obr. 3: Jedna ze žlutých koulí je Mike Terrana.

Nu dobrá. Kamarádi akčně zabírají místa v předních řadách, díky čemuž jste na této stránce oblaženi snímky, na kterých je místy také něco poznat. Protestoval jsem, že se mi určitě udělá zle a že mne dav ušlape — po extempore u vchodu obava celkem oprávněná, nicméně se nic takového nakonec nestalo, i navzdory tomu, že měla Tarja stejně hroznou předkapelu, jako měl Lennon. To je vpravdě třetí poznatek večera: Umělci (potažmo manažeři a promotéři) mají tendenci vybírat předkapely tak, aby hlavní hvězda večera o to více vynikla.

Předkapela zasluhuje zevrubnějšího rozboru. Předzpracování obecenstva mělo dvě fase, jednu tragikomičtější nežli druhou. Nejprve nastoupila Tarjina vlastní doprovodná kapela – arci bez Tarji – počínaje basistou Dougem Wimbishem, který s pomocí programovatelných pedálů a pišišvorů sám odehrál dvě skladby z vlastního repertoáru, zastav funkci basy, kytary i bicích. (Toť čtvrtý poznatek večera: Kapely jsou dnes již zbytečné.) Kdyby jen uměl zpívat a měl nápaditější texty než »síajej, efbíaj, síenen, teroryZM!«, dalo by se to i poslouchat. Takto jsem nabyl dojmu, že jsem byl podloudně odvezen na opačný konec republiky na Festival politické písně.

Inkontinentus
Obr. 4: Frontman a frontmáňa kapely Inkognitus (nebo tak nějak). Zde po zhlédnutí prokleté videonahrávky.

V druhé fasi Tarjina kapela odešla a na pódium nastoupil jakýsi metalový spektákl domácí provenience. Říkali si nějak jako Interruptus nebo Internetus; je s podivem, že jsem si jejich název nezapamatoval navzdory jejich trapně přepjaté snaze o sebepropagaci. Toto těleso se představilo ve složení: ženský vokál, basa, kytara, kytara a bronchitický chrchlot, bicí, housle, viola a sedm sukní. Hudba neurazila; texty vcelku průměrně metalově ujeté, pouze převážně v češtině, což je na jednu stranu přínosné, avšak zároveň to mohlo působit poněkud hloupěji, neboť tomu publikum rozumělo.

Naprosto ostudné však byly hvězdné manýry těchto interpretů, kteří se chovali, jako by koncert patřil jim. Snad z nějaké příručky pro začínající koncertní umělce se naučili dvě repliky – »ste naprosto úžasný« a »jedeme všichni« – a zopakovali je snad desetkrát bez valnějšího kladného účinku. Neopomněli se zmínit o svém videoklipu na hudební televizi Óčko, svých několika CD, která si můžete koupit tamhle vzadu, a připravované nové desce. Jako by bylo málo, že zbytečně vydýchávají drahocenný kyslík, ještě jej pálili pyrotechnikou. Po třetí skladbě prohlásil frontman, onen krátkovlasý namakaný chrchlmistr, že nás tlačí čas, načež jich tam vypálili ještě pět. Vždy, když vyšlo najevo, že ještě není konec, se z čím dál větší části publika ozývaly zoufalé steny.

Konec se však milosrdně dostavil; bronchitický boreček urostlý kuřák (uznávám, že původní formulace mohla působit nezamýšleně urážlivě; mělo jít o pouhou jazykovou kreaci, přece jen se mi taková krásná aliterace jen tak nepodaří, ale na plicním onemocnění jsem nucen trvat!) uvedl všechny hudce jménem (což nezapomněl předem avizovat), včetně zvukaře a manažera kapely (!). Poté vyhodil do publika tři trsátka, která za huronského smíchu zamýšlených příjemců přistála v zoně uctivého odstupu mezi divactvem a jevištěm (a ohňostroji). Za posměšných výkřiků – »nedělej to, když to neumíš!«, »nech si narůst vlasy!« – v tuto chvíli již nevítaní hosté opustili zasviněné pódium a já se tiše divil, s kým se asi museli vyspat, aby tu dnes byli (a zdali po řadě, nebo všichni najednou).

Aby bylo jasno, nemám nic proti tomu, když si chce kapela také koncert užít. Některé věci by si však zkrátka neměla dovolovat, neboť vyznívají značně trapně, když její jméno ani není na vstupence…

Konečně Tarja
Obr. 5: Tarja zdraví Slin a Tšekripaplik. Usmívá se a nehajluje, ačkoli dokázat z tohoto snímku nelze ani jedno.

Svinčík po vystoupení Ineptitu (nebo jak) se musel uklízet půl hodiny, během níž nikdo nepřicházel, jen jeden zřízenec s umanutým výrazem chvíli pomalu plácal do bubnů, čímž se z Festivalu politické písně stal festival Mezi ploty. Z koncertu byly dvě hodiny pryč a obecenstvo začínalo spekulovat, co té Tarje tak trvá. Možných důvodů bylo nepřeberně, od ješitnosti (kamarád, který o tom něco ví: »Na Nightwishe se pískalo čtyřikrát, než vylezli, tak Tarja musí pětkrát«) po reaktivní potenciál klobásek s křenem s finskými útrobami.

Tarja v jiném kostýmuTarja v ještě jiném kostýmu
Obr. 6 a 7: Jako Michael Jackson — co píseň, to kostým…

Nakonec však kapela nastoupila a Tarja vylezla a všechno bylo zase dobré. Ukázalo se, že skutečným důvodem zdržení bylo zahlazování stop po vyloupení svatebního salonu (vizte fotografie; jednu část koncertu se skutečně chodila převlékat po každém čísle). Hudebníci měli vedle Tarji náležitý prostor a tak patřičně pwnovali, zvláště bubeník Mike Terrana (kamarád, který o tom něco ví: »chobotnice předělaná na člověka«), a i ten Tarjin bratr ušel. I ozvučení bylo vcelku uspokojivé, jen cello nebylo slyšet téměř vůbec (a když už ano, bylo umlčeno vřískotem posluchačenstva).

Tarja zapěla většinu svého nového alba (citelně chyběly Boy and the Ghost a Damned and Divine, ale co se dá dělat, nemohla to přece omlít celé) a neopomenula připojit několik starých klasik, které bychom jinak již neměli možnost slyšet s jejím hlasem (an Anette is fine too, ale marná sláva — starší repertoár Nightwishů je zkrátka optimalizován pro Tarju). Kapela bořila sál, přední řady hystericky fotografovaly, kdosi vedle nás si dokonce vysadil slečnu na záda. Došlo na přídavky a celá hala kvičela: »Hamster, a dentist, hard porn, Steven Seagull!« Ke konci jsem měl téměř chuť rozvázat si vlasy a headbangowacz, ale přece jen jsem se udržel, to se ke mně zkrátka nehodí.

Na úplný konec byly lačnému davu předhozeny Mikovy paličky. Další kamarád ulovil. Ukázalo se, že Mike Terrana není chobotnice, nýbrž bobr. To byl pátý poznatek večera. A jelo se dom, neboť ještě další kamarád je živoucím důkazem, že zákon 411/2005 Sb. je právní zmetek nad jiné zmetený. Dobré to bylo. Dokonce tak dobré, že jsme pak ráno se slečnou normálně vstali a šli do školy a do práce a vůbec se dnes necítím unaammmmmmmmvvvvvvvc

Další fotoblogowacz

Tarja pěje
Obr. 8: Tarja pěje. Jen tak, protože je to asi nejméně hrozný snímek, který jsem za večer pořídil.

Mazanice
Obr. 9: Imprese s Klingonem a soudkyní. Claude Monet, 1875, olejomalba.

Toni Turunen
Obr. 10: Toni Turunen (mazanec vlevo) hrál na perkusní nástroje a dělal fantoma opery.

Já nepil...
Obr. 11: Jestli tušíte, co se zde děje, pak jste chytřejší nebo zhulenější než já.

FotografkaNešťastná komposice
Obr. 12: Takto se na to musí, když chcete pěkné snímky.
Obr. 13: Odhadnout periodu kynklajících se rukou bylo místy poněkud obtížné.

Fajrumt
Obr. 14: Už je to uděláno, už je to hotovo…

Slamákovy užitečné setlisty

Tarjina kapela:

 1. Prý se to jmenovalo »Swirl«
 2. »DysiszdvejvýplejvysteroryZM!«
 3. cosi dalšího

Ineptitus (nebo jak):

 1. Ste absolutně úžasný I
 2. Kupte si naše CD
 3. Ste absolutně úžasný II
 4. Pusťte si náš videoklip na Óčku
 5. Ste absolutně úžasný III
 6. Támhle je náš manažer
 7. Ste absolutně úžasný IV
 8. Přídavek
 9. Ste absolutně úžasný V

Tarja:

Přesné pořadí skladeb už asi nikdo nikdy nerekonstruuje, ale podle Tarjiných převleků a některých záchytných bodů se dá jakž takž odhadnout. Snad je alespoň výčet písní úplný.

 1. Bíločerný kostým: Lost Northern Star, Minor Heaven, Passion and the Opera, My Little Phoenix.
 2. Červený kostým: Nemo.
 3. Stříbrný kostým: I Walk Alone.
 4. Improvizace v A dur s Mikem Terranou (bez Tarji).
 5. Červený korzet: Ciarán's Well, The Reign, Phantom of the Opera (křoví Toni Turunen), Our Great Divide, Sing for Me, Oasis (s Tarjou na klávesách), Poison.
 6. »Talár«: Die Alive, Wishmaster, Calling Grace.
Nahoru

richard

richard.malat AT volny.cz 30.05.2008, 10:06
1 Tak jsem si přečetl toto ctěné blábolení o koncertu Tarji ve Zlíně a nestačím se divit.Autor asi nebyl na tomto koncertu zcela v dobré pohodě jelikož by nemohl napsat spousta blábolů a polopravd.Skupina INTERITUS je v čechách docela pojem a pokud autor neumí číst je to spíše k jeho škodě.Plachta byla tak velká a nápis naní tak obrovský,že by bylo možná lepší navštívit lékaře s vadou očí.Jejich schow nemá konkurenci a bylo to poznat na reakci lidí.Dotyčný asi přehlédl ty ruce na hoře a kotel který tam pařil.Byl jsem i na ochozech a reakce lidiček tam byla velmi dobrá na vystoupení skupiny INTERITUS.To že byla skupina představena celá je slušné vůči členům ale i vůči obecenstvu.Autor je jen takový hnidopich který vše a všechny kritizuje ale sám je valice slaboučký a jednoduchoučký.Tarja byla báječná ale opět autor zdrbl vše co ho napadlo.Závěrem jen jedno,,proč tam lezeš když o tom víš úplně hovno a pak z tebe lezou jen ty sračky''.

Nahoru

Slamák

01.06.2008, 23:46
2 Investigativním reportérům Slamákovise se podařilo zjistit, že existují nejméně tři význačné osoby jménem "Richard Malát":
1. Richard Malát, manažer kapely INTRAMARITUS (nebo tak nějak),
2. Richard Malát, zpěvák a flétnista v kapele Cuprum (téměř jistě jde o jinou osobu než 1.),
3. Richard Malát (nebo Malat), výherce trička v soutěži obchodního řetězce Albert v roce 2005 (není známo, zda jde o osobu totožnou s 1., nebo 2., či zda jde o zcela jiného Richarda Maláta).

Zdůrazňujeme, že nám není přímo známa totožnost odesílatele výše uvedeného příspěvku ani platnost uvedené e-mailové adresy. Nechť si každý čtenář ze zde podaného odvodí, co mu libo.

Nahoru

Captain N

cthulhu AT centrum.cz 02.06.2008, 00:12
3 Skupina INTERITUS je v čechách docela pojem

Pojem je u nás kdejaká sračka Richarde ...

Nahoru

circle

circle.of.fear AT seznam.cz 08.07.2008, 11:12
4 pan richard se evidentne nesel o reakci publika informovat do nasich koncin, kde po kazdem "jste uzasni proslovu" nasledoval huronsky smich.

Nahoru

Lord_Satan

16.08.2008, 20:39
5 Svinčík po vystoupení Ineptitu (nebo jak) se musel uklízet půl hodiny, během níž nikdo nepřicházel, jen jeden zřízenec s umanutým výrazem chvíli pomalu plácal do bubnů, čímž se z Festivalu politické písně stal festival Mezi ploty. Z koncertu byly dvě hodiny pryč a obecenstvo začínalo spekulovat, co té Tarje tak trvá. Možných důvodů bylo nepřeberně, od ješitnosti (kamarád, který o tom něco ví: »Na Nightwishe se pískalo čtyřikrát, než vylezli, tak Tarja musí pětkrát«) po reaktivní potenciál klobásek s křenem s finskými útrobami.

tak hochu k tomuto nemam co dodat bud ses jenom pica co tomu vubec nerozumi a nebo ze sebe jen picu delas kdys placal do bubnu tak to znamenalo ze to ladi tak aby sly slyset bubny ale taky vsechno ostatni jinak by terrana mlatil do bubnu a nic jinyho by neslo slyset.....myslim ze toto byl asi tvuj prvni koncert protoze se na kazdej musi cekat a je to tak vsude

Nahoru

Slamák

24.08.2008, 22:44
6 [5] No vida. A já myslel, že se kůže na bubnech musí před použitím naklepat. Během vlastního koncertu se pak vlivem sálavého tepla z reflektorů a tepla vzniklého třením paliček usmaží a po jeho skončení se servíruje jako řízky. Je dobře, že jsem tento článek napsal, jinak bych se to nikdy nedozvěděl a žil bych nadále v bludu. Děkuji uctivě.

Nahoru

jkom

22.05.2009, 18:16
7 aaaaaaaaaaa proc jsem to nasla az ted?!!!

Nahoru

Arianne

03.07.2009, 07:25
8 Docela povedená parodie na recenzi koncertu =) Ještě že na Benátské noci se bude čekat... bez předkapely, tuším. :D Prostě Tarjina Noční show - aneb kdo neusnul, zpívá s námi =)

Nahoru

Komentovat

Ne, že by to někoho zajímalo, ale tady si můžete vylít srdce. Slamákovise nenese odpovědnost za obsah komentářů, které jsou dílem svých autorů, avšak vyhrazuje si právo je mazat, nebudou-li se jí líbit.