Slamákovise

Následující záběry jsou otřesné

Hledá se plovárna

Pátek, 11. červenec 2008, 14:31 Žvásty

V poslední době jsem se vrátil k jedné ze svých mála dávných činností, k plavání. Zvykl jsem si dvakrát, třikrát do týdne přijet z práce domů, lehce povečeřet a jít si zaplavat. To se však s příchodem letních prázdnin značně zkomplikovalo. V souvislosti s tím vyzývám p. t. čtenáře, aby mi doporučili dle svého názoru nejlepší podnik, kde tak lze činit (v bláhové naději, že p. t. čtenářům nebude vadit, když na jejich oblíbené plovárně přibude jedno podezřelé individuum).

Má kriteria jsou jasná a, domnívám se, logická:

  • Cena. Jsem známý skrblík a držgrešle a cena vyšší než řekněme 75 Kč/hod. mi připadá přemrštěná; takový podnik není hoden mé návštěvy, i kdyby tam měli skokanské můstky z vyřezávané slonoviny pobité bílým zlatem.
  • Obsazenost. Nejenže bych nejraději měl celý basin jen pro sebe, abych se v něm mohl směle rozlétnout svou parodií na znak, při níž se stávám Mackem kolemplovoucím Rathům; záleží mi také na tom, býti co možná nejméně viděn, neboť v plavkách a čepici vypadám hloupě.
  • Čistota. V podstatě se mi ekluje lézt do nádrží plných podezřelé zelené tekutiny. Souvisí samozřejmě též s předchozím bodem.
  • Vzdálenost. Nebudu prozrazovat své bydliště, ale z níže uvedených indicií lze snadno odvodit, že například vaši oblíbenou plovárnu ve Větrném Jeníkově téměř jistě nenavštívím. (Vše se odehrává v Městě měst; jména byla změněna pro ochranu účastníků.)

Nyní krátce shrnu své dosavadní zkušenosti.

Krytý basin v E. je téměř idealní a na dlouhou dobu jsem v něm bezpečně zakotvil, nebo jsem si to alespoň myslel. Vcelku příznivé vstupné; otevřeno do osmi večer, o víkendu do sedmi; voda čistá, teplota tak akorát; délka 25 m; a konečně po večerech relativně málo lidí (zvláště nyní v létě - na místě je totiž i venkovní basin a všichni ti blbci se teď mačkají venku.) I zázemí je dobré; zařízení je sice staršího data, ale vše funguje a je vcelku čisto. Navíc ho mám jen deset minut tramwayí od domova a cestou zpět se ještě mohu pěkně projít. Má to vlastně jen jedinou drobnou vadu na kráse: přes léto jest basin zavřený.

Zmíněný venkovní basin je strašný. Především padesát metrů je na mne trochu moc, ale hlavně je až do okamžiku uzavření nacpán k prasknutí. Plavat se tam nedá; neustále se musíte někomu vyhýbat (krom jakýchsi professionálních plavců, kteří mají vyhrazenu vlastní dráhu). Voda prohřívaná sluncem navíc k večeru již připomíná spíše polévku, v níž plavete jako jedna z bezpočtu lidských ingrediencí, a toto souvětí zní jen o málo ošklivěji než realita. Jednou stačilo.

Další možností je basin v H. Cenově taktéž vcelku příznivý a uvnitř lépe zařízený než basin v E. Vzdálenost od sídla Slamákovise je obdobná, jen opačným směrem. S otevírací dobou je to horší, neboť basin využívá po většinu dne jistá universita; některé dny však má pro veřejnost otevřeno až do jedenadvaceti hodin. I v tuto pozdní dobu je tam však lidí jako krys, ba co horšího — nezanedbatelnou část z nich tvoří vysportovaní a krásní studenti, kteří sem chodí i mimo vyučovací dobu a člověk si vedle nich připadá méněcenný. I to by se ještě dalo překousnout, jenže je tu další problém: i tento basin je v červenci a srpnu uzavřen.

V H. je také přehrada, ale tento způsob plavby vůbec vylučuji. Podle informací mé matky, která ji často navštěvuje, je rok od roku dražší, zchátralejší a špinavější.

Po celém Městě je vyhlášen basin v P. Je vyhlášen především jako krajská centrála kradmých chtivých soupohlavníků a přenašečů kožních onemocnění. Navíc to tam mám tuze daleko, takže toto zařízení v mých úvahách vůbec nefiguruje. Vůbec všecko, co je u Řeky, jest mimo můj akční radius.

Nejnověji jsem objevil basin v O. na Ž. Vzdálenost 20 minut tramwayí. Zázemí je slušné, majitelé se o plovárnu jistě svědomitě starají. Při zakoupení desetihodinové permanentky je cena stejná jako v E. a H. I toto místo má však své nevýhody: zatímco v sobotu je krásně prázdno, ve všední dny je naopak pět lidí v jedné dráze samozřejmostí. (V tomto směru je až strašidelné, že jen v pánských šatnách jsou 144 skříňky. Dovedete si představit v 25m bazénu 288 lidí?) A zacházení se zákazníky je poněkud na pováženou; oficiálně je bazén otevřen do 20 hod., ale již v 19.45 plavčík jednoduše zhasne světla a vyžene vás. Pak se sprchujete a převlékáte v přítomnosti vytírající uklízečky (ano, v pánských šatnách).

A tak hledám dále. Na podzim se nejspíše opět odeberu do E., avšak co do té doby? Najde se čtenář, který poradí? Nebo oba dva?

Nahoru

Milan Petrola

petrola AT seznam.cz 12.12.2009, 16:36
1 To je neuněřitelný jak nějakej blb dokáže strávit čas psaním o ničem a nic neříct. Zabírá místo v eteru i na slunci.Ty budeš asi poslanec. Kdyby se ti podařilu utopit, byl bych rád.


Nahoru

Komentovat

Ne, že by to někoho zajímalo, ale tady si můžete vylít srdce. Slamákovise nenese odpovědnost za obsah komentářů, které jsou dílem svých autorů, avšak vyhrazuje si právo je mazat, nebudou-li se jí líbit.